Mazowsze bez smogu
GMINA BOGUTY-PIANKI REALIZUJE PROJEKT POD NAZWĄ „MAZOWSZE BEZ SMOGU”
Gmina Boguty-Pianki znalazła się w gronie 98 gmin z obszaru województwa mazowieckiego, które zostały zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie pn. „Mazowsze bez smogu” realizowanego w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027.
Projekt ma na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu Programu Ochrony Powietrza dla stref w województwie mazowieckim. Ponadto, zakłada ograniczenie emisji i zmniejszenie stężeń: pyłu zwieszonego PM10 I PM2,5, B(a)P oraz dwutlenku azotu.
Realizacja programu obejmie lata 2024-2028, a łączny koszt projektu wynosi 1 544 794,22 zł, z czego 85 % tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej, a 15 %, pochodzić będzie z budżetu gminy.
Lider projektu: Województwo Mazowieckie
Całkowita wartość projektu: 1 544 794,22 zł
Dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 1 313 075,09 zł
Środki własne: 231 719,13 zł
Cele szczegółowe projektu to:
1. poprawa jakości powietrza, a tym samym poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców,
2. poprawa efektywności energetycznej przede wszystkim budynków mieszkalnych,
3. głęboka termomodernizacja przede wszystkim budynków mieszkalnych (obejmująca wymianę czynnika grzewczego, ale także zmniejszenie strat ciepła),
4. zwiększenie tempa zmiany użytkowanych źródeł ciepła na mniej emisyjne, oraz zwiększenie wykorzystania OZE, zwiększenie wykorzystania dostępnych instrumentów finansowych,
5. zwiększenie świadomości społecznej na temat zanieczyszczenia powietrza, możliwych do podjęcia działań, przepisów prawa, źródeł finansowania i możliwych do wykorzystania paliw, urządzeń i technologii (edukacja ekologiczna), a także dostęp do wiedzy na temat instytucji, u których można szukać pomocy,
6. poprawa jakości komunikacji pomiędzy gminą, powiatem, regionem, a społeczeństwem, w tym zwiększenie dostępności do informacji z zakresu ochrony powietrza,
7. wdrażanie przepisów prawa regionalnego i lokalnego (Program ochrony powietrza, uchwała antysmogowa, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, itp.) oraz monitorowanie stanu ich realizacji na terenie gminy,
8. zwiększenie wykorzystania potencjału administracyjnego gminy (dotychczas braki finansowe, braki kadrowe, brak wykwalifikowanych osób zajmujących się ochroną powietrza, niesamodzielność w realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, hierarchizacja zadań gminy powoduje umieszczenie ochrony powietrza na końcu listy priorytetów),
9. analiza zjawiska ubóstwa energetycznego, identyfikacja gospodarstw ubogich energetycznie i udzielanie im pomocy.
Dzięki pozyskanym środkom finansowym Gmina Boguty-Pianki: zapewni narzędzia i usługi niezbędne do prowadzenia kontroli przez Ekodoradców, przeprowadzi działania edukacyjne a także sfinansuje koszty audytów energetycznych i przeglądów kominiarskich w gospodarstwach domowych na terenie gminy oraz zostanie przeprowadzona diagnoza ubóstwa energetycznego. Z w/w środków zakupiony zostanie także samochód służbowy (smogowóz).
Dzięki dofinansowaniu z UE, zatrudniliśmy Ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom w działaniach proekologicznych i w pozyskiwaniu funduszy, będzie również kontrolował paleniska oraz udzielał rad w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji.
Siedziba Ekodoradców mieści się w budynku Urzędu Gminy Boguty-Pianki, ul. Aleja Papieża Jana Pawła II 45 w pokoju numer 8 i 105.
Kontakt telefoniczny pod numerem: 86-277-50-89 i 86-277-50-03, adres e-mail:
Ekodoradcy, w ramach swoich zadań będą:
- Prowadzić doradztwo w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji
- Pomagać mieszkańcom w pozyskiwaniu środków finansowych
- Wspierać mieszkańców w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie
- Prowadzić kontrole palenisk na terenie gminy Boguty-Pianki
- Zlecać badanie próbek popiołu
- Organizować wydarzenia z zakresu ochrony powietrza
- Analizować potrzeby edukacyjne mieszkańców gminy
- Opracowywać strategie służącą poprawie jakości powietrza
- Monitorować stan inwentaryzacji źródeł ciepła
- Monitorować stan realizacji założeń POP (Programu Ochrony Powietrza) i PDK (Planu Działań Krótkoterminowych)
# FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Szanowni Państwo,
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w badaniu mającym na celu rozpoznanie potrzeb edukacyjnych w zakresie poprawy jakości powietrza.
Czyste powietrze to fundament naszego zdrowia i jakości życia, dlatego niezwykle istotne jest zrozumienie, jak możemy wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska.
Celem badania jest:
- Zidentyfikowanie poziomu wiedzy i świadomości na temat jakości powietrza,
- Poznanie Państwa oczekiwań wobec działań edukacyjnych,
- Ustalenie najbardziej skutecznych form przekazywania wiedzy na ten temat.
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy mieszkańców, nauczycieli, uczniów, przedstawicieli instytucji publicznych oraz przedsiębiorców.
Państwa opinie i sugestie będą kluczowe dla opracowania skutecznych programów edukacyjnych.
Jak można uczestniczyć?
Badanie odbędzie się w formie anonimowej ankiety online, którą wypełnienie zajmie
ok. 10 minut.
Dlaczego warto?
Udział w badaniu to szansa na realny wpływ na działania edukacyjne i proekologiczne
w naszej społeczności. Zaplanujmy razem jakie działania warto realizować na terenie gminy – czy mają to być warsztaty,
szkolenia lub wydarzenia skierowane do najmłodszych. Razem możemy zadbać o lepszą przyszłość i czystsze powietrze dla nas wszystkich!
Termin: Ankieta dostępna będzie do 30.11.2024 r.
Link do ankiety: https://forms.gle/QcxL5qxzDaXzMpRb9
Serdecznie zachęcamy do udziału i dzielenia się tym zaproszeniem z innymi zainteresowanymi osobami.
Ankieta przeprowadzana jest w ramach realizacji projektu pod nazwą „Mazowsze bez smogu”, planowanego do realizacji w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Funduszy Europejskich dla Mazowsza na lata 2021-2027”